Вебкафе

Девојката со најдолгата коса на светот

За да може непречено да оди, без да се сопнува на сопствената коса, 17-годишната Индијка Ниланши Пател мора да носи високи потпетици.

Пател ја бранеше титулата тинејџерка со најдолга коса на светот, а оваа година таа го урна и сопствениот рекорд кој изнесува 190 центиметри.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Guinness World Records (@guinnessworldrecords) on

Девојката од градот Модасе во Индиската држава Гујарат во 2019 повторно добила сертификат од Гинисовата книга на рекорди, со тоа што го подобрила резултатот од декември 2018, кога нејзината коса била долга 170,5 центиметри.

Пријателите и школските другари ја нарекуваат Матовилка, по принцезата со долга коса од бајката на браќата Грим. Ниланши Пател може да се пофали дека 11 години не видела фризер.

„Кога имав шест години, доживеав многу лошо искуство во локален фризерски салон. Од тогаш одбивав да ја скратам косата. Моите родители го почитуваа мојот избор и сега косата ми носи среќа“, објаснила Пател.

Најчесто косата ја прави во плетенка а проблеми има единствено кога плива, признава Ниланши која сака да стане инженер.

Advertisements
To Top