Денес прво судско рочиште за осомничените за насилство во Собранието


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денеска се очекува деветмина од осомничените за насилствата во Собранието на Македонија на 27 минатиот месец да бидат изведени пред Суд.

Обвинителството ги товари за учество во топла. Пратениците од парламентарното мнозинство, како и дел експерти, сметаат дека делото треба да се преквалификува во потешко дело.

Досега неколкумина пратеници дале исказ во Основното јавно обвинителство, а вчера исказ даде и претседателот на Собранието Талат Џафери. Во Основното јавно обвинителство повикани се и двајца пратеници од ВМРО ДПМНЕ.