Де Брујн откри детали од односот со Мурињо


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Еден од најдобрите фудбалери на Манчестер Сити, Кевин де Брујн пред градското дерби со Јунајтед го коментираше неговиот однос со Мурињо додека и двајцата беа во Челзи.

Де Брујн во Лондон пристигна во 2012 година, но не доби вистинска шанса и после две години замина во Волфсбург каде „експлодира“.

Манчестер Сити го врати Белгиецот во Премиер лигата, а оваа сезона Де Брујн е еден од најдобрите фудбалери на Островот.

„Навистина не сум некој што премногу разговара со тренерите. Доколку тренерот сака да разговара со вас, тогаш тој и ќе го направи тоа. Тој е шеф. Можете да бидете со него во добри односи, меѓутоа секогаш постои дистанца помеѓу играчот и тренерот“.

„Со Мурињо разоварав само два пати, кога сакав да се преселам во Дортмунд и вториот пат кога тој се согласи дека подобро за мене е да заминам“, откри Де Брун.