Дали Шилегов, Лукаревска и Живковиќ ќе бидат нови министерски кадри во владиниот состав на Ковачевски?

Првичните партиски неофицијални информации од СДСМ велат дка за составот на новата Влада на новиот премиер Димитар Ковачевски, најмногу промени ќе има меѓу кадрите на СДСМ.

Веќе е познато дека Филипче, Шекеринска, Царовска, а најверојатно и Бочварски, Шахпаска и Димитров заминуваат. Кандидат за нов министер за евроинтерграции и вицепремиер ќе биде Бојан Маричиќ, Петре Шилегов е можен министер за за транспорт и врски, а Министерството за одбрана би требало да го води кадар од ДУИ.

За Никола Димитров веќе се шпекулира дека е најсериозниот кандидат за амбасадор во САД, а вицепремиерот Љупчо Николовски се враќа во Министерството за земјоделие. На негово место, вицепремиер за борба против корупцијата, се споменува Соња Лукаревска, актуелна директорка на УЈП и заменик потпретседателка на СДСМ.

Министерката Мила Царовска веќе најави дека нема да биде дел од новата влада. Нејзиниот наследник сè уште не е познат, а заменичкото место им припадна на Алтернатива, Љуљзим Алиу.

Беким Сали од Алтернатива е кандидатот за министерското место на Венко Филипче, здравство.

Се претпоставува дека во Министерството за надворешни работи нема да има промени, па Бујар Османи од ДУИ останува шеф на дипломатијата. И претседателот на ЛДП, Горан Милески, е сигурен како министер за локална самоуправа, исто како и вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.

Алтернатива, како нов коалициски владин партнер, освен Министерството за здравство, ќе има и министер за информатичко општество, за каде е предложен Адмирим Алити, а Џемаил Чупи е предложен за министер без ресор одговорен за дијаспората.

Од СДСМ Миле Зечевиќ изјави дека ќе биде новиот генерален секретар на партијата, а како нов можен потпретседател на партијата се споменува и името на градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов. За потпретседателското место во партијата сериозен кандидат е и пратеничката Славјанка Петровска.

Нема информации за тоа дали Ковачевски планира нов човек и во Министерството за внатрешни работи на местото на Оливер Спасовски. Владиниот советник за труд и социјална политика Милан Живковиќ можно е да биде и новиот министер за труд и социјала на местото на Јагода Шахпаска.