Бугарски медиуми пренесуваат детали за причината и убиството на македонскиот државјанин во Бугарија


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Договор за секс е основата на убиството на 50-годишниот Македонец, Игор Николовски во Сончев Брег, пренесува бугарски Flagman.bg.

Ова станало јасно по вонредниот брифинг на ОДМВР-Бургас и Окружното обвинителство.

Комесарот Калојан Калојанов и надзорниот обвинител Иван Кирков објавиле детали за тешкото кривично дело извршено во одморалиштето од страна на 14-годишниот Михаил.

Веројатно убиството се случило во саботата, а исчезнатиот Македонец во вторникот наутро го пријавил неговиот внук, со кого дошле овде на работа во текот на летната сезона.

Истиот ден беше прогласена потрага по него. Полицијата почнала со акции, испрашувала сведоци, гледала снимки од видео камерите, откривајќи дека Игор патува со малолетник.

Кривичните истражители веднаш утврдиле дека се работи за 14-годишниот Михаил Н. Го однеле на распит во РУ-Несебар и додека разговарале со него добиле порака за пронајдено тело.

Веднаш била формирана група, се преземаат процесни и истражни дејствија за утврдување на вмешаност на малолетникот. Во текот на овие дејствија е утврдено дека тој е сторителот на убиството, изјави високиот комесар Калојанов.

Жртвата и убиецот не се познавале пред кобниот ден. Потоа договориле сексуален контакт. Тие отишле во шумичката во областа на објектот „Бачвата“.

По пристигнувањето, Михаил се одвратил од неговите зборови, Игор се налутил, го повлекол, во тој момент малолетникот земал дрвен кол и почнал да го удира 50-годишниот Македонец по главата.

Го убил со неколку удари, па му ги зел парите – 1.800 лева. Со нив си купил некои работи, објасни директорот на ОДМВР-Бургас.

Недостасува и телефонот на жртвата, кој сè уште не е лоциран.

Михаил има криминално досие, против него се водат и други предистражни постапки – за разбојништво и кражба. Не е познато дали посетува училиште. Тој е од семејство со низок социјален статус.

Според Flagman.bg, грабеж се случили есента минатата година. Михаил истепал, повторно со дрвен кол украински државјанин и му го одзел златниот накит.

Обвинителот Иван Кирков објасни дека уапсениот е обвинет по чл. 115. Меѓутоа, поради неговата возраст, максималната казна што може да ја добие е до 5 години затвор. Меѓутоа, доколку обвинението се преквалификува во убиство за себична корист, казната може да биде поголема, рече обвинителот Кирков.

Македонскиот државјанин, според информациите, пристигнал на Сончев Брег два дена пред убиството. Работел кај бугарски бизнисмен, тука во летната сезона, а во зима – во Банско.