Британските разузнавачки служби тврдат: Руските воени сили го контролираат поголемиот дел од Северен Доњецк


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


После повеќе од еден месец поминат во тешки борби, руските сили сега го контролираат поголемиот дел од Северен Доњецк, соопшти утринава британското Министерство за одбрана.

Руската тактика на урбана војна, која се потпира на тешка употреба на артилерија, предизвика голема колатерална штета низ градот.

Елементи на украинските вооружени сили, заедно со неколку стотици цивили, се сместени во подземни бункери во хемиската фабрика Азот во индустриската зона на градот.

Руските сили веројатно ќе бидат фиксирани во и околу Азот, додека украинските ловци можат да преживеат под земја. Ова веројатно привремено ќе ја спречи Русија да ги пренасочи овие единици во други мисии.

Малку е веројатно дека Русија очекуваше толку силно противење или толку бавен, исцрпувачки конфликт за време на нејзиното првобитно планирање на инвазијата.