Славни

Бонг Џон-ху со „Паразит“ ја освои „Златната палма“ на филмскиот фестивал во Кан

Јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху со неговиот филм „Паразит“ е освојувач на најпрестижната награда на Канскиот филмски фестивал, „Златна палма“ на овогодинешното издание на фестивалот.

Златната палма ја додели француската актерка Катрин Денев, заедно со претседателот на жирито Алехандро Гонзалес Ињариту.

Големата награда на Канскиот филмски фестивал, пак, беше доделена на филмот „Атлантик“ на Мати Диоп.

Наградата за најдобар актер на Фестивалот во Кан ја доби Антонио Бандерас, за неговата улога во „Додор и Глорија“ на Педро Алмодовар.

Филмот „Бедници“, на Ла Ли и Клебер Мендонса Филихо и Жулиано Дорнелес ја понесе наградата на жирито на Фестивалот, а Златната камера во 2019 оди во рацете на Цезар Дијаз за „Нашите мајки“.

Advertisements
To Top