Бомба од Мадрид: Перез ја плаќа клаузулата за играч на Атлетико!

Претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез во неколку наврати изјави дека нема да им „зема“ играчи на Атлетико Мадрид и дека има пријателски односи со градскиот ривал.

Таков беше случајот со Кун Агуеро, но и со Давид де Геа кој сакаше да се пресели на „Сантиаго Бернаеу“, но „кралевите“ секогаш внимаваа на добрите односи со „јорганџиите“.

Сепак, овој пат нема да биде таква ситуацијата кога е во прашање Тео Ернандез. Тој е играч на Атлетико кој оваа сезона блеска во дресот на Алавес и Симеоне сака да го врати на „Калдерон“.

Меѓутоа, во неговиот договор има откупна клаузула од 24 милиони евра и наводно Реал Мадрид е спремен да ја плати.

Доколку се случи тоа навивачите на Атлетико сигурно ќе го прифатат тоа како предавство бидејќи Тео Ернандез е дете на клубот од „Винсенте Калдерон“.