Богдановски не ги мина квалификациите на 100 метри – заврши на 33-то место!


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Македонската репрезентативка Анастасија Богдановски денес настапи во квалификациите на трката на 100 метри слободно на Светсктоо првенство во Будимпешта.

Богдановски на крајот го освои 33. место во конкуренција на 78 натпреварувачки, откако делницата ја исплива со време 56,56 секунди.

Настапот во квалификациите на 100 метри слободно беше вториот настап за Богдановски на пливачкиот Мундијал откако претходно на двојно подолгата патека заврши како 28. во конкуренција на 58 пливачки.