Бејзбол играч суспендиран на 100 натпревари!

torres

Фрлачот од Мајор Лигата од тимот на Сан Диего Падрес, Хозе Торес (24) суспендиран е на неверојатни 100 натпревари!

Хозе Тoрес ја доби веројатно најголемата суспензија (поединечна) во спортот и тоа поради семејно насилство.

Венецуалецот беше приведен 29 декември минатата година во Феникс откако во текот на една расправија со нога ја удрил својата сопруга, а потоа и вперил пиштол во неа. Обвинет е уште и за злоупотреба на опојни средства.

„Во целосно се потпираме на одлуката на лигата. Ние ќе продолжиме да го поддржуваме истражувањето на леигата со цел играчите да се едуцираат и да се спречат такви случаи во иднина“, порачаа од редовите на неговиот тим.

Торес ја прифати казната и нема да поднесе жалба. Наскоро се очекува да му биде сооштена и казната од судот.