Барселона пред израмнување на голем рекорд!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


Лидерот во Примера, тимот на Барселона се наоѓа пред израмнување на значаен рекорд во првенството, кога се во прашање натпреварите без пораз.

Каталонците викендов го пречекуваат Леганес на „Камп Ноу“ и доколку останат непоразени ќе запишат рекордни 38 натпревари во првенството без пораз.

Натпреварот со Леганес се игра во рамките на 31-то коло од Примера, но серијата на Каталонците трае од последните седум меча од минатата сезона. Тимот на Валверде може да го израмни рекордот на Реал Сосиедаде од сезоната 1979/80.

Натпреварот против Леганес ќе биде јубилеен 50-ти за тренерот Валверде, кој може да се пофали со најмалку порази. Единствените порази кои ги доживеа Барселона се двата од Реал Мадрид во Суперкупот на Шпанија и еден од Еспањол во Купот.