Австрискиот канцелар Курц денес во посета на Македонија


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Австрискиот канцелар Себастијан Курц, во рамки на денешната посета на Македониај, ќе разговара со македонскиот државен врв, а претпладнето е најавена заедничка прес конференција со македонскиот премиер Зоран Заев.

Вчера генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Скопје изрази силна поддршка на македонското членство во Алијансата.

За утре во Скопје се очекува германската канцеларка Ангела Меркел. Сите посети се во контекст на претстојниот референдум за името на 30 септември.