Англискиот фудбал обвиен во црно: Почина Реј Вилкинс


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Бившиот фудбалер на Челзи и Манчестер Јунајтед Реј Вилкинс почина денес на 61-годишна возраст.

Вилкинс беше во болница откако доби срцев удар, а докторите одлучија да го постават во вештачка кома, но денес тој за загуби битката.

Викинс беше дел од Манчестер Јунајтед во 1982 година и го освои ФА Купот, а има 160 натпревари за „црвените ѓаволи“. Потоа играше за Челзи, а за англиската репрезентација запиша 84 настапи и играше на две Светски првенства.

Викинс направи и интернационална кариера и настапуваше уште за Милан, ПСЖ и Глазгов Ренџерс.

Вилкинс започна и тренерска кариера, а во 2010 година беше дел од шампионскиот тим на Челзи како помошник на Карло Анчелоти.