Вебкафе

Англичаните зачудени од српската транскрипција на имињата од фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед вчера потешко од очекувањата го победи Партизан во Белград, пренесува Спортски.мк

Англичаните запишаа минимална победа од 0:1, а единствениот гол за гостите беше дело на Марсијал.

За гостите од Англија чудна ситуација имаше и пред почетокот на натпреварот. Имено тие не се навикнати имињата на фудбалерите да бидат напишани онака како што се изговораат: Џонс (Jones), Рохо (Rojo), Мек Томинај (МcTominay)…

Вака изгледаше списокот на играчи на семафорот пред почетокот, а на Островот оваа фотографија се пренесува со наслови како: Никогаш претходно не сте виделе вакви имиња на играчите на Манчестер Јунајтед.

Advertisements
To Top