АМСМ предупредува за внимателно возење на Стража и накај Шапка поради снежни услови


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сообраќајот на патиштата се одвива по, на места, влажни коловози. Слаб снег провејува на Попова Шапка и на планинскиот превој „Стража“. Поради ниските температури на места е можна и појава на голомразица.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, низ речните долини и низ клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.