Америка мрзне: Во Њу Хемпшир измерени фатални -77 Целзиусови


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Националната метеоролошка служба (NWS) на САД соопшти дека ледените налети на планината Вашингтон во Њу Хемпшир вчера предизвикале студ на ветерот од -77 Целзиусови степени. Речиси 100 милиони луѓе ширум североисточниот дел на САД и Канада страдаат од студената експлозија, наведува BBC.

Властите предупредија дека смрзнатини може да се појават за помалку од 10 минути.

Жителите од Манитоба до Мејн се повикани да го ограничат своето време на отворено до сабота во студениот бран што се случува „еднаш во генерација“.

NWS соопшти дека вистинската температура на врвот на планината Вашингтон во 20:00 часот во петокот (01:00 GMT сабота) била до минус -43 степени целзиусови, најстудената досега забележана таму.

Комбинираниот ефект на ветерот и студот, исто така, се очекува да донесе некои од најниските температури на ветер од 1980-тите во државата Мејн во Нова Англија, како и во Квебек и делови од источна Канада.

Енергетските компании очекуваа историски нивоа на потрошувачка на енергија во сабота наутро за време на најстудениот период.

Бостон е под студена вонредна состојба. Јавните училишта се затворени во градот, како и во блискиот Ворчестер и во Бафало, Њујорк.

Њујорк – кој бележи-23 Целзиусови степени, донесе ознака за итни случаи што им овозможува на бездомниците да одат во кое било засолниште за да бараат топлина.

Ниту, пак, државите од средниот запад Мичиген, Висконсин, Индијана, Илиноис и Охајо беа поштедени од ниските температури.

Делови од Канада очекуваат температури до -58 степени Целзиусови. Во Торонто, студот на ветерот ја спушти температурата до -29 Целзиусови степени.

Падот на температурите се припишува на моќниот арктички фронт кој се протега од канадските поморски провинции до сржта на САД. Бруталното зимско време следи по овонеделната смртоносна ледена бура во делови на Тексас, каде температурите почнаа да се искачуваат над нулата, а се очекуваше и топење на мразот.