Спорт

Алегри сака уште две ѕвезди за „тим од соништата“

Доаѓањето на Кристиано Роналдо во Јувентус направи вистински бум ова лето, но „старата дама“ не сака да застане со засилувањето на тимот.

Тренерот Масимилиано Алегри има долгоричен план и сака да направи „тим од соништата“, а за тоа му се потребни уште две засилувања.

Имено, Алегри сака уште еден дефанзивец и еден офанзивен играч за врска, кои италијанските медиуми ги квалификуваат како „невозможна мисија“.

Веќе подолго време најголема желба на Алегри е доведување на Иско, кого го гледа како иделно засилување за неговиот систем 4-2-3-1, но скоро невозможно е „кралевите“ да го пуштат да замине.

Втората желба е Нголо Канте од Челзи, кој ова лето одби богата понуда од ПСЖ и потпиша нов договор со „сините“. Поради тоа овој фудбалер е недопирлив кога станува збор за трансфер.

Дали ќе му бидат исполнети желбите на Алегри останува да видиме, но Јувентус секако има силен тим со кој атакува на сите трофеи.

To Top