Спорт

„Ако не постоеше фудбалска мафија, Роналдо ќе имаше повеќе Златни топки“

На почетокот на декември „Франс Фудбал“ ќе ја додели „Златната топка“ на најдобриот фудбалер за 2019 година, а во конкуренција за наградата се борат 30 фудбалери, меѓу кои се и Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

Меси веќе ја освои наградата за најдобар фудбалер според изборот на ФИФА, додека борбата за „Златната топка“ ќе биде интересна, а на таа тема зборуваше мајката на Роналдо, Долорес Авеиро, кој верува нека нејзиниот син треба да има повеќе од пет „Златни топки“.

Во последните десет години Меси и Роналдо се навистина доминантни и беа над сите, односно имаат по пет престижни награди, но многумина веруваат дека шестата годинава ќе ја освои капитенот на Барселона.

„Доколку не постоеше фудбалска мафија, мојот син ќе имаше многу повеќе Златни топки. Доколку Кристиано беше Шпанец или Англичанец ќе имаше уште неколку, но тој е Португалец од Мадеира. Не знам дали ќе ја освои наградата годинава, но знам дека ја заслужи. Погледнете ги неговите настапи и се ќе ви биде јасно“, изјави Долорес Авеиро.

Advertisements
To Top