9 начини да го зголемите бројот на сперматозоиди

9 начини да го зголемите бројот на сперматозоиди

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Здравиот број на сперматозоиди ги зголемува вашите шанси за зачнување. За време на ејакулацијата, само еден од милионите сперматозоиди победува во трката за оплодување на јајце клетка. Ако имате низок број на сперматозоиди, вашите шанси да ја забремените вашата партнерка се намалуваат бидејќи немате толку многу сперматозоиди. Нискиот број на сперматозоиди, или олигозооспермија, значи дека имате помалку од 15 милиони сперматозоиди на милилитар сперма.

Здравствените состојби, стресот, исхраната и изложеноста на околината може да предизвикаат низок број на сперматозоиди. Ако вие или вашиот партнер имате низок број на сперматозоиди, еве неколку потенцијални начини за природно зголемување на бројот на сперматозоиди преку начин на живот, исхрана и суплементација.

Ограничете го алкохолот

Истражувањата покажуваат дека консумирањето на голема количина алкохол (повеќе од 10 пијалоци неделно) значително го намалува бројот на сперматозоиди кај инаку здрави луѓе. Ако се обидувате да го зголемите бројот на сперматозоиди и често да пиете, обидете се да го намалите внесот на алкохол или да избегнувате алкохол.

Се чини дека ниската до умерена консумација на алкохол (до два пијалоци на ден) нема значително влијание врз бројот на сперматозоиди или квалитетот на спермата. Така, повремено можете да уживате во пијалок ако се обидувате да го зголемите бројот и подвижноста на спермата – или колку ефикасно се движи спермата.

Престанете да пушите

Ако редовно пушите, откажувањето од цигари или други тутунски производи исто така може да помогне да се зголеми вкупниот број на сперматозоиди. Во студија од 2019 година, луѓето кои пушеле 10 или повеќе години имале значително намален број на сперматозоиди и волумен на сперма во споредба со непушачите. Оние кои се откажале од пушењето го зголемиле бројот на сперматозоиди во рок од три месеци.

Истражувањата исто така покажаа дека пушењето негативно влијае на исходот од успешните третмани со ин витро оплодување (ИВФ).

Редовно вежбајте

Луѓето кои редовно вежбаат имаат поголема веројатност да имаат поголем број на сперматозоиди од оние кои се седечки. Ако немате активен животен стил, ставањето приоритет на вежбањето може да помогне да се подобри бројот на сперматозоиди. Мала студија од 16 недели покажа дека учесниците кои правеле 50 минути аеробни вежби три пати неделно го зголемиле бројот и подвижноста на сперматозоидите.

Во една студија од 2017 година, трчањето или кревањето тегови три пати неделно по околу еден час, исто така, помогна да се подобри бројот на сперматозоиди. Сепак, иако вежбањето го подобрува бројот на сперматозоиди, оваа студија исто така покажа дека вежбањето не ги зголемува значително шансите на мажите да ја забременат својата партнерка за време на третманите за плодност. Истражувањата исто така открија дека вежбањето со висок интензитет може да го намали бројот и подвижноста на сперматозоидите.

Стрес и малку спиење

Намалувањето на нивото на стрес со физичка активност, медитација, вежби за дишење, јога или забава може да помогне во зголемувањето на бројот на сперматозоиди. Истражувањата покажуваат дека луѓето во стресни ситуации поврзани со работа, социјални ситуации, војна, природни катастрофи и неплодност во пар имаат понизок квалитет на спермата. . Се чини дека стресот го намалува лутеинизирачкиот хормон (LH) и секрецијата на тестостерон, што може да го намали бројот на сперматозоиди.

Доволно спиење е исто така од суштинско значење за управување со стресот и за здрав број на сперматозоиди. Истражувањата покажуваат дека нискиот број на сперматозоиди е поврзан со ограничено и прекумерно времетраење на спиењето, доцна легнување и неправилни распореди за спиење.

Јадете диета богата со антиоксиданси

Истражувачите проценуваат дека 30-80% од машката неплодност е предизвикана од оксидативен стрес и намалени антиоксиданси во спермата. Антиоксидансите пронајдени во растителната храна помагаат да се спречи или одложи оштетувањето на клетките. Јадењето на следново овошје и зеленчук богати со антиоксиданси може да помогне во намалувањето на оштетувањето на ДНК на спермата што може да влијае на бројот на сперматозоиди и квалитетот на спермата

Витамин Ц: Гуава, бугарска пиперка, агруми, киви, манго, јагоди, ананас и брокула.

Витамин Е: Суви печени семки од сончоглед, суви печени бадеми, путер од кикирики, киви и варен спанаќ.

Бета каротин: слатки компири, тиква, моркови, спанаќ и тиква.

Бета криптоксантин: портокали, црвени пиперки, тиква и мандарини.

Лутеин: диња, пченка, моркови, портокалова и жолта пиперка, јајца и лосос.

Хранливите материи како цинкот, селенот и фолатите, исто така, имаат својства слични на антиоксиданси, потребни за создавање здрава сперма. Храната богата со цинк вклучува масни риби како лосос, школки, црвено месо, семки од коноп, печени семки од тиква, бразилски ореви и збогатени житарки. Селенот е минерал во бразилските ореви, морските плодови и месото од органи. Фолната киселина е витамин Б кој се наоѓа во говедскиот црн дроб, зелените зеленило како спанаќ, аспарагус, бриселско зелје и грав.

Земете антиоксидантни додатоци

Истражувањата покажуваат дека земањето антиоксидантни додатоци исто така може да помогне во зголемувањето на бројот на сперматозоиди. Студијата од 2019 година покажа дека мажите кои земале 400 mg коензим Q10 (CoQ10) дневно имале најзначајно зголемување на бројот и подвижноста на сперматозоидите. Додатоците на CoQ10 може да предизвикаат благи несакани ефекти како вознемирување стомак или несоница. Сепак, треба да избегнувате да земате CoQ10 ако земате разредувачи на крв или инсулин.

Витаминот Ц е уште еден антиоксиданс додаток кој може да помогне да се подобри бројот на сперматозоиди. Една постара студија покажа дека работниците во фабриките изложени на олово го подобриле бројот и подвижноста на сперматозоидите откако земале 1.000 mg додатоци на витамин Ц пет дена во неделата во текот на три месеци. Витамин Ц е исто така комбиниран со антиоксиданс витамин Е за лекување на неплодност. Сепак, студиите за земање витамини Е и Ц за плодност се мешани. Некои студии покажаа дека витаминот Е и Ц не значително го подобруваат бројот на сперматозоиди и квалитетот на спермата.

Јадете повеќе здрави масти

Здравите сперматозоиди се составени од масни киселини кои телото може да ги добие само од храна. Ако ви недостигаат омега-6 и омега-3 полинезаситени масни киселини (PUFAs) во вашата исхрана, вашата сперма исто така не добива доволно. Од друга страна, диетите со премногу заситени масти може да му наштетат на квалитетот на спермата.

За да го подобрите бројот и квалитетот на спермата, обидете се да јадете повеќе јаткасти плодови, семиња, растителни масла и масни риби богати со омега-3,6. Прегледот од 2019 година покажа дека мажите со неплодност кои земале омега-3 масни киселини ја подобриле концентрацијата и подвижноста на спермата. Ви треба околу 1,6 грама (g) омега 3 дневно, кои можете да ги добиете од масло од ленено семе, ореви, семе од чиа, лосос, харинга, скуша и пастрмка.

Пробајте ги суплементите од Фенугрик

Фенугрик (Trigonella foenum-graecum) е лековита билка што се продава како додаток. Истражувањата покажуваат дека земањето додатоци од 600 mg екстракт од семе од тилчец во тек на 12 недели помогнало да се зголеми нивото на тестостерон што влијае на бројот на сперматозоиди. Друга мала студија од 2017 година покажала дека мажите кои земале 500 mg Фуросап – додаток на екстракт од семе од тилчец – за 12 недели го подобриле нивниот квалитет на спермата и број на сперматозоиди.

Додатоците од тилчец се сметаат за безбедни за повеќето луѓе. Сепак, големите дози може да го намалат шеќерот во крвта на опасни нивоа. Може да почувствувате и несакани ефекти како дијареа, гадење и дигестивни проблеми.

Обидете се со додатоците на Д-аспарагинската киселина

Д-аспарагинската киселина (D-AA) е аминокиселина потребна за производство на тестостерон што можете да ја земете како додаток во исхраната. D-AA се наоѓа во тестисите, спермата и клетките на спермата. Како D-AA влијае на плодноста и бројот на сперматозоиди не е целосно разбрано. Сепак, студиите покажаа дека неплодните мажи често имаат пониски нивоа на D-AA.

Истражувањата, исто така, покажуваат дека земањето D-AA им помогнало на некои мажи да ги зголемат нивоата на тестостерон – што може да влијае на квалитетот и бројот на спермата. Студијата од 2012 година покажа дека земањето 2,7 грама Д-АА за три месеци го зголеми бројот и подвижноста на сперматозоидите. Сепак, истражувањето за ефикасноста на Д-АА е малку измешано. Други истражувања покажаа дека додатоците на Д-АА не го подобруваат тестостеронот кај мажи со нормални до високи нивоа на тестостерон, кои исто така правеа тренинг со отпор. Исто така, не ги знаеме целосно долгорочните ризици од земање додатоци на Д-АА.32

Фактори кои го намалуваат бројот на сперматозоиди

Многу фактори во и надвор од вашата контрола може да го намалат бројот на сперматозоиди. Можете сами да управувате со некои од овие фактори или можеби ќе треба да посетите лекар за дополнителен третман. Некои од главните фактори кои можат да го намалат бројот на сперматозоиди вклучуваат:

Лекови: Одредени антидепресиви, антиандрогени, опиоиди и блокатори на калциумови канали може да предизвикаат проблеми со плодноста, како што е низок број на сперматозоиди. Ако земате еден од лековите и се обидувате да ја забремените вашата партнерка, разговарајте вашиот лекар за потенцијалните алтернативи.

Изложеност на токсични хемикалии: пестициди, БПА пластика, тешки метали, природен гас и други штетни хемикалии можат да влијаат на квалитетот на спермата. Ако редовно работите со хемикалии, носете заштитна опрема како облека, респиратори и очила кои помагаат во заштитата на вашето тело.

Анаболни стероиди и злоупотреба на супстанции: Анаболните стероиди се вештачки тип на тестостерон – половиот хормон одговорен за работи како што се растот на мускулите, влакната на лицето и производството на сперма. Злоупотребата на анаболни и други недозволени супстанции всушност може да го намали бројот на сперматозоиди и да предизвика неплодност. Ако имате проблеми со употребата на супстанции,контактрајте го вашиот лекар. Можеби ќе ви треба бихејвиорална терапија или други третмани за зависност.

Прекумерна топлина: високите температури кои влијаат на скротумот или тестисите може да го намалат бројот и квалитетот на сперматозоидите. Работите како тесна долна облека, сауни и електрични ќебиња можат да ја зголемат топлината и да ја оштетат спермата. За да ја намалите топлината, носете лабави боксерки, избегнувајте сауни, избегнувајте топли кади и не ставајте лаптопи во скутот.

Кога да се обратите до вашиот лекар

Ако вие и вашиот партнер не сте забремениле по незаштитен секс најмалку една година, можеби ќе сакате да побарате тестирање за плодност. Специјалист за плодност може да го тестира бројот и квалитетот на вашата сперма со анализа на спермата. Вашиот партнер може да посети и специјалист за тестирање на плодноста.

Анализата на спермата вклучува мастурбирање во стерилна чаша или користење на специјален кондом за време на сексот за да се собере примерок од сперма. Овој примерок потоа се испитува во лабораторија во рок од два часа за да се процени подвижноста, структурата на спермата, бројот на сперматозоиди и волуменот на спермата.

Одредени здравствени состојби и третмани за рак исто така може да го намалат бројот и подвижноста на сперматозоидите доволно за да предизвикаат неплодност. Ако сакате да имате бебе, разговарајте со вашиот лекар ако сте ги имале еден од следниве третмани или здравствени состојби:

Хемотерапија: Третманите за рак како хемотерапија и терапија со зрачење може да доведат до трајни проблеми со неплодност. Ако сакате да забремените по третманите за рак, разговарајте со вашиот лекар за складирање на сперма пред да започнете со третмани.

Хормонални состојби: Луѓето со заболувања на тироидната жлезда, низок тестостерон (хипогонадизам) и други проблеми со хипофизата произведуваат помалку тестостерон – што може да влијае на бројот на сперматозоиди и плодноста. Посетувањето на лекар на здравствена заштита може да ви помогне да одредите дали постојат опции за третман, вклучувајќи третмани за плодност и лекови.

Генитална траума или оштетување: Оштетувањето на тестисите и уретрата од рак, повреди или инфекции може да влијае на способноста на вашето тело да произведува доволно квалитетна сперма. Во некои случаи, хирургот може да може да ги реконструира проблемите поврзани со блокадата на спермата. Можеби ќе треба да побарате третмани за плодност со вашиот партнер.

Сексуално преносливи инфекции (СПИ): Кламидија и гонореја можат да ги оштетат семените везикули кои носат сперма, предизвикувајќи низок број и волумен на сперматозоиди. Одржувањето на врвот на тестирањето за СПИ и практикувањето побезбеден секс со кондоми може да помогне да се намали ризикот од добивање на СПИ. Ако се сомневате дека имате СПИ, погрижете се да побарате тестирање и третман.

Третмани со низок број сперматозоиди и плодност

Ако промените во животниот стил не можат да го зголемат бројот на сперматозоиди, третманите за плодност може да ви помогнат да ги зголемите шансите за зачнување. Вашиот давател на здравствена заштита може да предложи еден или повеќе од следниве третмани за плодност:

Антибиотици: Иако тие директно нема да го зголемат бројот на сперматозоиди, антибиотиците можат да помогнат во лекувањето на инфекции на уринарниот или репродуктивниот тракт кои предизвикуваат неплодност.

Серофен или Кломид (кломифен): Овој нестероиден лек за плодност обично се користи за да им помогне на жените да овулираат. Сепак, може да помогне и за подобрување на производството на сперма и лачењето на тестостерон.

Gonal-F RFF Redi-ject (фолитропин алфа): Оваа хормонална инјекција може да помогне да се подигнат нивото на тестостерон и да се зголеми бројот на сперматозоиди.

Хорагон (човечки хорионски гонадотропин): Обично се користи за лекување на низок тестостерон, овој лек за плодност може да помогне да се зголеми производството на тестостерон и да се подобри бројот на сперматозоиди.

Фемара (летрозол): Овој лек за хемотерапија може да помогне да се зголеми концентрацијата на спермата, бројот на сперматозоиди, нивото на тестостерон и други хормони потребни за подобрување на квалитетот на спермата.

Интраутерина инсеминација (IUI): Овој третман за плодност ја става спермата директно во матката. Ова може да ви помогне да ги зголемите вашите шанси за зачнување ако имате помал од просечниот број на сперматозоиди, проблеми со подвижноста или проблеми со ејакулација.

Ин витро оплодување (ИВФ): Форма на асистирана репродуктивна технологија (АРТ), ИВФ оплодува јајце клетка со сперма во лабораториски услови по собирање јајце-клетки од јајниците и спермата. Овој ембрион потоа се всадува во матката за време на овулацијата.

Брз преглед

Имањето низок број на сперматозоиди може да го отежне зачнувањето. Стресот, исхраната, лековите, здравствените состојби и изложеноста на токсини може да предизвикаат низок број и подвижност на сперматозоидите. Сепак, во зависност од тоа што предизвикува проблеми со плодноста, постојат начини на кои природно можете да го зголемите бројот на сперматозоиди. Мали промени како ограничување на алкохолот, редовно вежбање, управување со стресот и исхрана богата со антиоксиданси може да помогнат да се подобри бројот на сперматозоиди.

Истражувањата покажуваат дека додатоците како CoQ10, витаминот Ц, тилчец и Д-АА исто така можат да помогнат. Ако мислите дека имате низок број на сперматозоиди или основна здравствена состојба што предизвикува проблеми со плодноста, посетете го вашиот лекар на здравствена заштита. Тие можат да ве упатат кај специјалист за плодност за следните чекори.