7 начини за брзо зголемување на либидото

7 начини за брзо зголемување на либидото

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сексуалното здравје е важен дел од менталното и физичкото здравје, бидејќи тоа е природен (и бесплатен) начин да се чувствувате добро.

Експертите од областа на сексуалноста зборуваа за тоа како да го зголемите вашето либидо: од слушање аудио еротика до земање афродизијаци.

Запомнете дека либидото на секого е различно

Првото нешто што треба да знаете е дека либидото е променливо и варира од личност до личност, па затоа не треба да се споредувате со никого. „Не постои универзално прифатено „здраво“ ниво на сексуална желба“, објаснува Мегвин Вајт, директор за образование во Satisfyer.

„Желбата е, пред сè, движечката сила што ве привлекува кон друга личност. Наместо да се споредувате со другите, фокусирајте се на развивање посилно чувство за себе и дефинирање што навистина значи сексот за вас.

Еволуцијата на здравата сексуалност се одвива истовремено со разбирањето на себе си и вашите ритми, фантазии и емоции – и тоа е основа за развој на вашето либидо.

Помалку стрес, повеќе забава

Стресот всушност може да влијае на вашето либидо. Една студија која ги испитува ефектите на стресот врз телото и умот на жените откри дека може да се доживее ниско ниво на физичка желба додека се одржува силна психолошка возбуда.

„За некои, стресот ја потиснува желбата“, вели Вајт. „Една од главните точки на оваа студија укажува дека способноста да се фокусираат на задоволството се намалува кога е присутен стресот. Способноста на стресот да го одвлекува вниманието се манифестира и во нездрави навики како што се прејадување, премногу пиење, пушење или други однесувања кои предизвикуваат зависност – сето тоа лесно може да влијае на либидото и самодовербата. Ако се чувствувате обземени од стрес, важно е да избегнувате да вршите преголем притисок врз себе во спалната соба.

Наместо тоа, започнете со мали промени, како што се обидот да додадете медитација или вежбање за дишење во вашиот распоред, вежбајте, спиете добро, побарајте поддршка од терапевт и генерално размислете што го подигнува вашето расположение и направете го тоа.

Не можеме целосно да го избегнеме стресот, но можеме да се изолираме од неговите извори, без разлика дали се работи за „проверување на вестите неколку пати на ден или гледање интензивна содржина. Обрнете внимание на тоа што прави да се чувствувате добро и што предизвикува стрес.

Мегвин Вајт исто така советува: „Одвојте време да ја истражувате сопствената сензуалност без цел да доживеете оргазам – малку по малку ќе почнете да го будите вашето либидо и ќе можете да уживате во сексот“.

Поврзете ги вашите сетила

„Добрата вест – за да го зголемите либидото, треба да бидете сигурни дека рецепторите за задоволство се активни – ментално или физички“, објаснува Арон Мајкл, тренер за секс и тело, кој работи со мобилната апликација за сексуално здравје Кама.

Приоритет треба да биде едукацијата на телото да ужива во него во сите негови форми: „Кога станува збор за секс, комбинирањето на возбудата со сензуалноста е клучот за одржување на здраво ниво на возбуда. Еден од најлесните начини да ги поврзете е да ја стискате вагината секогаш кога ќе уживате во нешто пријатно во текот на денот, без разлика дали тоа е вкусен оброк или голтка вода кога сте жедни. Главната работа е да се осигураме дека психолошкото задоволство се чувствува во телото“.

Според него, оваа акција испраќа биолошки сигнал до мозокот дека телото реагира на задоволство и се создаваат повеќе нервни патишта за „да се одржи топлината на возбудата“.