5 прехранбени навики за забрзување на метаболизмот

5 прехранбени навики за забрзување на метаболизмот

Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Доколку редовно вежбате и се храните здраво, а во овој случај не ослабете, она што се случува може да се крие во начинот на кој функционира метаболизмот.

Што е метаболизам?

Метаболизмот е процес со кој различните намирници што ги консумира телото се разложуваат на помали молекули и елементи кои телото ги апсорбира и ги задоволува неговите различни потреби. Базалниот метаболизам е енергијата што телото ја троши во мирување.

На метаболизмот влијаат возраста, полот, факторите на околината како што се температурата на околината во која живее човекот, ендокрината функција, физичката активност, здравствената состојба, но и психолошките состојби, како што е присуството на стрес.

Постојат 5 навики во исхраната кои ќе ви го забрзаат метаболизмот.

Јадете протеини во секој оброк и ужина

Јадењето богат извор на протеини со секој оброк и ужина може да го зголеми бројот на калории што ги согорувате во мирување (согорувате повеќе калории при варење на протеини), давајќи му на вашиот метаболизам значаен поттик. Јајца за појадок, јогурт за ужина, пилешко попладне, малку лосос навечер, се примери како да вклучите протеини во вашиот ден.

Не дозволувајте многу часови да поминат без јадење

Метаболизмот мора да биде буден, а не „мрзлив“. За да се случи ова, мора да јадете на секои 3 часа. Тоа се 3 главни оброци и 2 закуски. На овој начин вашето тело ќе почне да согорува повеќе калории.

Не јадете премногу доцна навечер

Ако имате желба за храна во текот на ноќта и сакате да јадете сè што е во фрижидерот, тогаш дефинитивно имате лоша навика за јадење. Јадењето храна непосредно пред спиење ќе ви го наруши сонот и ќе предизвика варење, металоиди, рефлукс итн. Идеално е да се јаде најмалку два часа пред спиење.

Изберете зачинета храна

Капсаицинот е соединение кое се наоѓа во пиперките и е одговорно за чувството на печење во устата што може да го почувствувате после јадење зачинета храна. Вклучете чили пиперки во вашите оброци или додадете лут сос во вашите омилени јадења за да го зајакнете метаболизмот.

Намалете го внесот на алкохол

Прекумерното консумирање алкохол може да влијае на квалитетот на сонот, што може да го наруши метаболизмот. Исто така, ја зголемува веројатноста за дехидрација и влијае на функционирањето на клучните органи, како што е црниот дроб. Пијте алкохол ретко и избегнувајте пијалоци кои содржат додаден шеќер. Најдобро е жените да не пијат повеќе од една пијачка дневно, а мажите две.