5 групи на храна кои лесно се варат

5 групи на храна кои лесно се варат

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Ако некогаш сте страдале од лош случај на труење со храна, веројатно знаете дека изборот на едноставна, лесна за варење храна како обичните крекери може да помогне да се смират симптомите на варење.

Најлесно се вари храната со ниска содржина на диетални влакна и масти. Тие се исто така поблаги по вкус, што значи дека обично немаат киселост и топлина. Храната која е мека или лесна за џвакање и голтање, исто така е посварлива од сува или тврда храна.

Храната која лесно се вари, му дава малку одмор на вашиот гастроинтестинален систем. На крајот на краиштата, варењето бара енергија. Ова вклучува механичка енергија, како џвакањето што се случува во устата, како и хемиска енергија, како што е работата што ја врши киселината во желудникот и дигестивните ензими во тенкото црево.

Изборот на лесно сварлива храна кога се чувствувате подуени, или имате проблеми со варење или други симптоми на гастроинтестиналниот тракт, како дијареа, може да помогне да се одмори вашиот гастроинтестинален тракт. Тоа во суштина го прави вашето тело да работи малку помалку напорно за да се случат дигестивните процеси.

Подолу, пет лесно сварливи групи на храна за да се нагласи кога вашиот стомак или утробата се чувствуваат нарушено.

Производи од бело брашно

Повеќето луѓе би можеле да направат за да го зголемат внесот на растителни влакна, но ако имате проблеми со ГИ, може да се препорача привремено да изберете храна со пониски влакна.

Влакната се несварливи јаглени хидрати кои се движат низ вашиот дигестивен тракт без да се разградат.

Храната богата со влакна, како што се интегралните житарки, може да го зголеми количеството на несварена храна што се движи низ ГИ системот и да ја забрза интестиналната подвижност, што ги прави повеќе штетни отколку корисни ако искусувате симптоми како надуеност на стомакот и дијареа.

На рафинираните зрнести производи како бел ориз, бел леб и бели тестенини им се отстранети компонентите на влакна. Привременото одлучување за овие намирници со пониски влакна може да им даде на вашите црева одмор кога чувствувате дигестивни непријатности.

Излупено, конзервирано или вакумирано овошје

Некое свежо овошје е особено богато со влакна и затоа е потешко за варење. Најголемиот дел од диеталните влакна во овошјето се наоѓаат во нивните лушпи и семиња.

  На пример, малините се едни од плодовите со највисоки влакна поради нивните големи семиња.

Можеби ќе ви биде корисно да изберете овошје со пониски влакна, како зрели банани или диња, ако се борите со симптоми на ГИ како гадење или дијареа. Отстранувањето на кожата на овошјето како јаболка и круши исто така се препорачува кога активно се борите со дигестивни проблеми.

Помеки овошја како суви сливи или конзервирани праски се исто така добри опции. Ако купувате конзервирано овошје, побарајте производи кои се спакувани во вода наместо во сируп за да ја намалите содржината на додаден шеќер.

Добро сварен зеленчук

Исто како свежото овошје, сировиот зеленчук е потешко да се вари во споредба со варен зеленчук. Кога зеленчукот се готви, нивните растителни клеточни ѕидови стануваат помеки, а нивните состојки (како скроб) стануваат полесно достапни за дигестивните ензими во телото. Како резултат на тоа. , тие се понежни за дигестивниот систем.

 • Лесно сварливиот зеленчук
 • Тиквички и тиквички (со отстранети семки)
 • Спанаќ
 • Компири (со отстранета кора)
 • Боранија
 • Цвекло
 • Моркови
 • Меки протеини

Иако животинските протеини не содржат влакна, тие сепак може да бидат тешко сварливи ако се цврсти или богати со масти.

Изберете нежни, лесни за варење протеини кои содржат мали или умерени количини на масти во исхраната. Примерите вклучуваат: изматени јајца и посно мелено месо.

Протеините од растително потекло како путери од јаткасти плодови и меко измешано тофу се исто така хранливи опции кои генерално добро се поднесуваат.

Супи, смути и пире

Како се подготвува храната може да влијае на нивната сварливост. Додека стратегиите за модификација на текстурата, како што е мешањето, не ја менуваат содржината на влакна во храната, тие можат да помогнат да се намали големината на честичките на влакна во растителната храна, што пак може да ги направи понежни за дигестивниот систем.

Размислете за сировиот наспроти варен кељ. Додека сировиот кељ е гломазен и тврд, кељот што е сварен и измешан во супа е мек. Оваа промена во текстурата може да овозможи подобрена сварливост.

Истото важи и за влакнести плодови, како бобинки, кои се мешаат во смути. Прашкањето на семките од бобинки во блендерот нема да ја намали нивната содржина на влакна, но може да помогне да се започне механичкиот процес на варење што вообичаено започнува во вашата уста.

Која е најтешката храна за варење?

Тешко сварливата храна може да зависи од основната причина за вашите симптоми. На пример, чајот од пеперминт може да биде проблематичен за луѓето кои се борат со ГЕРБ, но корисен за луѓето кои се борат со благи стомачни тегоби или гадење.

Не сите намирници наведени подолу ќе ги влошат вашите симптоми. Храната што можете и не можете да ја толерирате е индивидуална и ќе зависи од тоа зошто на прво место доживувате симптоми на ГИ.

Најчесто тешко сварлива храна може да вклучува:

 • Високо растителни влакна и/или суров зеленчук, како сурова брокула или карфиол, артишок, лук и кромид
 • Храна со цврсти влакна или дебели стебла, лушпи и семиња, како што се брокула, аспарагус и калинки
 • Мешунките, вклучувајќи грав, наут и леќа
 • Цели ореви и семиња
 • Пуканки
 • Кисела храна како цитрусно овошје и производи на база на домати
 • Зачинета храна
 • Алкохол
 • Кофеин пијалоци како кафе и црни чаеви
 • Високомасна и пржена храна
 • Преработено месо, како што се колбаси и виршли
 • Сушено месо
 • Суво овошје
 • Вештачки засладувачи

Кога треба да започнете со лесно сварлива храна?

Постојат голем број причини зошто можеби ќе треба да јадете лесно сварлива храна.

Операциите кои го вклучуваат гастроинтестиналниот тракт често бараат намалена диета која може да започне со проѕирни течности, проследена со пире и друга лесно сварлива храна пред да се вратите на нормална исхрана. Јадењето лесно сварлива храна може да го намали стресот врз дигестивниот систем и промовирање на заздравувањето по операцијата.

Понекогаш е корисно да се истакне благата, лесно сварлива храна кога имате сериозни гасови, гадење, повраќање или дијареа.

Луѓето на кои им е дијагностицирана некоја од долунаведените медицински состојби може да имаат корист од привремено избирање на лесно сварлива храна:

 • Дивертикулитис, вид на воспаление во тенкото црево
 • Активен гастритис, вид на воспаление во желудникот
 • Пептичен улкус
 • Гастропареза или забавено празнење на желудникот
 • Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
 • Воспалителна болест на цревата (IBD)
 • Ракови за кои е потребна терапија со зрачење на карлицата или долниот дел на стомакот

Исклучиво јадењето лесно сварлива храна може да се чувствува ограничувачко. Ако чувствувате постојана дигестивна непријатност, важно е да работите со гастроентеролог за да ја утврдите основната причина за вашите симптоми. Состанокот со регистриран диететичар исто така може да ви помогне да најдете разновидна диета која е и нутритивно комплетна и добро толерирана.

Брз преглед

Кога се борите со гастроинтестинални симптоми, привременото избирање на храна што лесно се вари може да биде корисно. Храната која е добро зготвена и со малку растителни влакна и масти обично најдобро се поднесува.

Не се ограничувајте на лесно сварлива храна подолг временски период. Хроничното ограничување на цели групи на храна може да доведе до нутритивни недостатоци и нарушени навики во исхраната.

Наместо тоа, соработувајте со гастроентеролог за да ја идентификувате основната причина за симптомите на гастроинтестиналниот тракт. Потоа, размислете за средба со регистриран диететичар (РД) кој може да ви помогне да најдете персонализиран план кој истовремено ја либерализира вашата исхрана и ги држи вашите симптоми под контрола.