445 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 249
-Куманово 12
-Штип 13
-Прилеп 25
-Тетово 16
-Струга 7
-Велес 7
-Битола 14
-Охрид 12
-Кавадарци 3
-Гостивар 12
-Гевгелија 2
-Струмица 36
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Кочани 6
-Пробиштип 1
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 2
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 1
Починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје (72 и 62г), еден од Куманово (66г), двајца од Струга (58 и 65г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (83г), од Пробиштип (60г) и пациент од Свети Николе (65г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од:
-Скопје 77
-Куманово 15
-Штип 11
-Прилеп 7
-Тетово 11
-Струга 1
-Велес 1
-Битола 5
-Гостивар 12
-Гевгелија 2
-Струмица 14
-Радовиш 3
-Кочани 18
-Пробиштип 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 4
-Виница 2
-Свети Николе 2
-Кичево 1
Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21636, бројката на оздравени пациенти е 16591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4236.