310 нови случаи на Ковид-19 во Македонија во последните 24 часа


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство пренесува дека во последните 24 часа од направени 2.609 тестови регистрирани се 310 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 199, Битола – 19, Куманово – 15, Кавадарци – 13, Прилеп – 9, Охрид и Штип –по 8, Велес – 5, Струмица, Гевгелија и Ресен – по 4, Тетово и Гостивар – по 3, Делчево, Богданци и Демир Хисар – по 2, Кичево , Кочани ,Неготино ,Радовиш , Крива Паланка, Дебар, Валандово, Виница , Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (310) ,регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 284 оздравени пациенти од: Скопје – 144, Прилеп – 18, Битола – 17, Кавадарци – 15, Охрид и Велес – по 10, Куманово и Ресен – по 9, Гевгелија и Радовиш – по 7, Струмица – 5, Штип ,Гостивар, Кичево, Валандово и Струга – по 4, Тетово и Виница – по 3, Кочани ,Неготино и Свети Николе – по 2, Крива Паланка – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 1 починато лице: од Скопје ( 77г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица, од Богданци (87г) и Кочани (45г). Пријавените лица се починати во период од 17.03. до 19.03.2022 година. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (3), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.609 тестови преку: ИЈЗ-285, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–149 Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-96, Биотек-162, Систина-53, лабораторија Лаор-68, Синлаб-10, Ремедика-20, Плодност-21, Генеа-8, Никоб Лаб-177, ВФВ Медикал-38, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-13, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.161.

Досега во земјата се направени вкупно 1.941.593 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.728, бројот на оздравени пациенти е 292.628, на починати е 9.187, а бројот на активни случаи изнесува 1.913.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 142197, Активни 1087
Куманово 16475, Активни 67
Битола 14594, Активни 136
Прилеп 13896, Активни 132
Тетово 13403, Активни 43
Кавадарци 10368, Активни 76
Велес 9628, Активни 24
Гостивар 9514, Активни 19
Охрид 8662, Активни 86
Струмица 7974, Активни 23
Штип 7955, Активни 19
Кичево 5520, Активни 32
Кочани 5021, Активни 18
Струга 4678, Активни 12
Гевгелија 4334, Активни 24
Неготино 3641, Активни 9
Ресен 2663, Активни 17
Свети Николе 2612, Активни 3
Радовиш 2507, Активни 12
Крива Паланка 2403, Активни 7
Делчево 1906, Активни 6
Дебар 1662, Активни 7
Берово 1635, Активни 2
Валандово 1472, Активни 6
Виница 1373, Активни 12
Пробиштип 1259, Активни 2
Богданци 1017, Активни 9
Кратово 956, Активни 7
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 823, Активни 3
Македонски Брод 733, Активни 1
Демир Капија 585, Активни 3
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 484, Активни 1
Дојран 341, Активни 0