До 28 години „накалапи“ милиони и се пензионираше за да ужива во животот


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Џ.П. Ливингстон од Њујорк го привлече вниманието пред помалку од една година, откако беше објавено дека на 28-годишна возраст со паметно инвестирање заработила неколку милиони долари.

Ливингстон сега повторно е во центарот на вниманието со највата дека „заминува во пензија“.

Таа дипломирала на Харвард во 2009 година и успеала да се вработи во инвестициска компанија, што и било животна желба. Таму го стекна потребното знаење и искуство, кои и донесоа големо богатство по само неколку години работа.

Нејзиниот живот се сменил по посетата на еден будистички храм на Тајван, каде сфатила дека за среќа не е потребно многу, па почнала да применува минималистички пристап на животот. Тоа значело штедење кое подоцна ќе и донесе големо богатство преку инвестиции.

По враќањето од Тајван таа одлучила да го смени својот живот, па неколку години ги поминала работејќи како финансиски експерт, додека од друга страна го зголемила штедењето.

– Ако се инвестира паметно, настапува момент кога тие инвестиции почнуваат да се враќаат. Својот прв милион го заработив сама кога имав само 26 години. Таа година ми се повратија 13 отсто од вложените пари. Заработував 130 илјади долари без оглед на тоа дали работев, се излежував на плажа или играв видео-игри, појасни таа.

Денес, таа живее мирен живот во мал стан со сопругот и домашно милениче, а нејзината необичност лежи во тоа што стана пензионерка и милионерка на 28 години.