24 години го градат својот островски рај – пловечки остров од бајките


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


За двајца уметници, брачен пар кој живее во канадските шуми, најдобар начин за бегање од секојдневието не е луксузен одмор на некое „мејнстрим“ егзотично место, туку нивниот пловечки островски рај кој самите го градеа во изминатите 24 години.

16.8.ostrov1

Кетрин Кинг и Вејн Адамс изминативе две и пол децении ги минаа во конструирање на нивниот приватен пловечки остров кој го нарекуваат Freedom Cove (или во превод „Заливот на слободата“). За реализација на оваа нивна монументална визија тие го осмислија секој детал и структура од нивниот островски рај, а изработката ја направија рачно, само со рачна пила и чекан, како што вели Адамс.

16.8.ostrov2

„Се надевав дека преку уметноста ќе заработам повеќе пари, но испадна дека егзистенцијата да ни биде најголем предизвик. Никогаш немаше да можеме да си дозволиме да поседуваме сопствен имот, па мораше да си направиме еден таков“, објаснува Адамс.

16.8.ostrov3

Еве ја и видео приказната за нивната островска идила. Погледнет и уживајте, сигурно ќе научите нешто, а може и ќе се инспирирате за сличен потфат.