13 докажани добри начини за намалување на темните кругови на лицето

13 докажани добри начини за намалување на темните кругови на лицето

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Експертите објаснуваат како засекогаш да ги отстраните темните кругови…

Ако се борите со темните кругови под очите (без разлика дали тоа се должи на генетиката или на други фактори како што се лошиот сон, алергиите, стареењето или хроничното изложување на сонце), дојдовте на вистинското место. Ќесите под очите се вообичаени, но добрата вест е дека постои листа на начини за нивно лекување, од кои многу може да бидат многу ефикасни и лесно да се направат дома.

За да дознаеме кои лекови вреди да се пробаат, се обративме до експертите и ги послушавме нивните совети и трикови за намалување на темните и подуени кругови под очите. Ве интересира што смислиле? Прочитајте ги најдобрите совети како да ги осветлите темните кругови како професионалец.

Моќта на микроиглите

Микронидлинг може да биде корисен начин за намалување на темните кругови преку создавање на микро „повреди“ на кожата кои го стимулираат производството на колаген. Микронидлинг може да помогне да се подобри текстурата на кожата во пределот под очите и исто така може да помогне во затегнување на кожата што може да го подобри изгледот на темните кругови. Секако, за ова се препорачува да се консултирате со искусен дерматолог за да се осигурате дека тоа е направено безбедно и правилно, за да го добиете најдобриот резултат.

Користете минимален коректор

Нанесувањето премногу коректор под темните кругови всушност може да ја влоши појавата на темните дамки, па шминкерите советуваат да започнете со мали димензии и да го прифатите правилото „помалку е повеќе“. Започнете со користење само точка на коректор во внатрешниот и надворешниот агол на окото, фокусирајќи се на местото каде што ќе забележите најмногу обезбојување бидејќи тоа ќе ве спречи од претерано нанесување на производот што може да изгледа неуредно и да го влоши.

Потопете го лицето во мраз ладна вода

Слично на употребата на ладни производи на лицето и нанесувањето ладни облоги, потопувањето на целото лице во ледена бања може да помогне брзо да се намали отокот на лицето, вклучувајќи го и отокот под очите. Кога ќе се разбудите, едноставно земете сад доволно голем за да го собере вашето лице и наполнете го со ледена вода – а потоа потопете го лицето во него 10 до 30 секунди. Повторете по потреба додека не видите разлика.

Пијте повеќе вода

Не толку забавен факт: дехидрацијата, исто така, може да биде фактор што придонесува за ќесите под очите. Затоа обидете се да консумирате околу осум до десет чаши вода дневно, ако не и повеќе. За да ви помогне да запомните да пиете повеќе вода, размислете да набавите „мотивациско“ шише со вода со временски печати.

Коректор во боја на праска

Шминкерите препорачуваат користење на коректор на боја на праска, лосос или портокал за да се неутрализира темниот изглед на темните кругови. Не сакате да користите коректор кој е премногу лесен во оваа област бидејќи ќе ги нагласи отокот, но коректор со мат или сатенски финиш ќе помогне да се минимизира изгледот на чантите.

Разговараат за ласерско обновување

Ласерското обновување на кожата може да помогне да се затегне кожата во пределот под очите и да се изгради колаген, што за возврат може да го подобри целокупниот изглед на пределот околу очите – вклучително и отекување и кеси. Fractional CO2, Nd:IAG и Erbium се три различни типови на вообичаени ласери достапни за лекување на темни кругови, сепак, треба да разговарате со вашиот дерматолог за да го дешифрирате кој ќе биде најдобар за вашиот тип на кожа и потреби.

Крем за око или серум со метален апликатор

Кремите за очи и серумите со метални апликатори се одлична опција не само затоа што изгледаат неверојатно луксузно, туку и затоа што се ефикасни во отстранувањето на чувството на подпухналост во оваа област на лицето.

Користете маска за очи

Нанесете ладна маска за очи со антиинфламаторни својства како зелен чај или центела, и чувајте ја во фрижидер за да биде пријатна и ладна, а со тоа може да помогне да се издува. Многу маски за осветлување на очите содржат кофеин заедно со ниацинамид, како и други навлажнувачки и антиинфламаторни состојки како што се хијалуронска киселина, екстракт од лист од алое и екстракт од сладунец.

Ладен валк за лице или коцки мраз

Изладените ролки за лице можат привремено да го намалат отокот со подобрување на циркулацијата и смирување на областа. Дерматолозите се колнат во секаков вид настинка и препорачуваат слободно да го користите мразот за овие цели. Ова е еден од најголемите промени во играта во вашата секојдневна рутина за нега на очите: земете коцка мраз и нанесете ја на целото лице и под очите за да го намалите отокот и да го зголемите протокот на крв.

Големо “Не” за вишок сол и алкохол

Одредени промени во животниот стил – како подобрување на навиките за спиење и избегнување премногу шеќер и натриум – исто така можат да помогнат во намалувањето на темните кругови. Обидете се да избегнувате внесување алкохол и сол за да го намалите отокот на лицето, бидејќи тие можат да дехидрираат и да придонесат за надуеност. Јадењето премногу од едната или двете од овие работи може да предизвика вашето тело да задржува вода, правејќи да изгледате надуено. Дури и ако можете едноставно да го намалите внесот, тоа ќе ја направи разликата во нивото на надуеност што го чувствувате.

Производите за нега на кожа чувајте ги ладни

Чувањето производи за нега на кожа во фрижидер може да обезбеди дополнителна корист од ладење на кожата, што може да помогне да се намали отокот. Ова важи за сите производи што ги нанесувате во пределот околу очите, вклучително и серумите и вашиот хидратантен крем. Размислете да инвестирате во фрижидер за нега на кожа ако овој метод ви е корисен.

Ладни ќесички чај

Еден од омилените начини за намалување на кесичките под очите е да нанесете ладни или млаки кесички чај на областа и оставете го да отстои 15 до 20 минути. Камилицата ја препорачуваат дерматолозите поради нејзините природни смирувачки квалитети. Исто така, вреди да се проба кофеинот во кесичките од црн или зелен чај, кој ги стеснува крвните садови, го намалува црвенилото и отокот и е полн со антиоксиданси кои помагаат да се осветли кожата под очите.

Креми за очи со кофеин

Кофеинот како состојка делува така што ги стега крвните садови, што помага да се намали отокот под очите и да се осветли кожата, објаснуваат експертите. Некои примери на креми за очи со кофеин што ги препорачуваат се TruSkin’s Eye Cream и CeraVe’s Skin Regenerating Eye Cream.