1.406 регистрирани новозаразени од коронавирусот во последните 24 часа


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 627
-Куманово 73
-Дебар 1
-Штип 37
-Прилеп 98
-Тетово 72
-Струга 17
-Велес 55
-Битола 51
-Охрид 57
-Кавадарци 40
-Гостивар 84
-Гевгелија 11
-Струмица 30
-Крива Паланка 10
-Радовиш 9
-Крушево 8
-Кочани 34
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 8
-Виница 20
-Делчево 6
-Кратово 2
-Свети Николе 11
-Кичево 10
-Ресен 13
-Неготино 11
Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од:
-Скопје 398
-Куманово 50
-Дебар 8
-Штип 21
-Прилеп 28
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 38
-Битола 28
-Охрид 44
-Кавадарци 29
-Гостивар 23
-Гевгелија 12
-Струмица 59
-Крива Паланка 8
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 19
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 6
-Пехчево 1
-Берово 4
-Валандово 9
-Виница 8
-Делчево 17
-Кратово 2
-Свети Николе 15
-Кичево 18
-Ресен 4
-Неготино 10
Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.