1.082 нови случаи на Ковид-19 и 27 починати лица во последните 24 часа во Македонија


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Во последните 24 часа се пријавени 27 починати ковид-пациенти на возраст од 45 до 85 години. Во истиот период од вкупно 5 982 тестирања регистрирани се нови 1 082 случаи на ковид, а оздравени се 492 пациенти.

Од починатите лица седум се од Скопје на возраст од 60 до 84 години, шетмина се починати во Тетово на возраст од 60 до 85, петмина од Гостивар на возраст од 47 до 72, три лица од Кичево на возраст од 45 до 48 и по едно починато лице од Куманово (74г), Прилеп (57г), Охрид (52г), Штип (79г), Струмица (70г) и Македонски Брод(71г).
Од починатите лица 26 се починати во болнички услови, едно лице е починато во домашни услови.

Од новите регистрирани случаи на ковид, 406 се од Скопје, 93 од Куманово, 87 од Тетово, 72 од Гостивар, 70 од Струмица, 57 од Кичево, во Прилеп и Велес по 32, во Кавадарци, Охрид и Струга по 24, во Битола има 23, во Штип има 21 случа, во Радовиш се 18, во Ресен се 15, во Кочани се 14, во Гевгелија и Делчево по девет, по седум во Свети Николе, Крива Паланка и Виница, шестмина во Дебар, петмина во Македонски Брод, во Неготино и Кратово по четворица, во Валандово има тројца, по двајца во Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица и по еден во Богданци, Пехчево и Дојран.

Оздравените 492 пациенти се од: Скопје – 139, Тетово – 89, Гостивар – 85, Куманово – 38, Струмица – 30, Кичево – 25, Берово – 15, Штип и Кочани – по 10, Битола – 9. Радовиш – 7, Прилеп – 6, Валандово – 5, Кавадарци и Дебар – по 4, Делчево – 3, Охрид, Ресен, Крива Паланка и Македонски Брод – по 2, Велес, Гевгелија, Свети Николе, Кратово и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1 130 975 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица со ковид во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 172 657, бројката на оздравени пациенти е 153 640, на починати е 5 782, а бројот на активни случаи изнесува 13 235.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 74465, Активни 4710
Куманово 9997, Активни 847
Прилеп 8556, Активни 191
Тетово 9917, Активни 2021
Битола 6623, Активни 236
Велес 5686, Активни 178
Гостивар 7376, Активни 1531
Кавадарци 5377, Активни 175
Охрид 5413, Активни 366
Штип 5160, Активни 151
Струмица 4960, Активни 651
Струга 3449, Активни 447
Кочани 2956, Активни 123
Кичево 3435, Активни 619
Гевгелија 2272, Активни 73
Неготино 2215, Активни 27
Свети Николе 1628, Активни 87
Ресен 1366, Активни 115
Крива Паланка 1257, Активни 23
Радовиш 1296, Активни 99
Берово 1113, Активни 39
Делчево 1025, Активни 43
Дебар 1244, Активни 195
Виница 943, Активни 41
Пробиштип 818, Активни 29
Валандово 727, Активни 35
Богданци 518, Активни 24
Крушево 509, Активни 19
Демир Хисар 410, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 433, Активни 54
Македонски Брод 427, Активни 54
Пехчево 290, Активни 7
Македонска Каменица 260, Активни 10
Дојран 135, Активни 2

СПОДЕЛИ