Зошто целерот е неверојатно здрав

Зошто целерот е неверојатно здрав

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Целерот е еден вид зеленчук кој треба да се додаде во вашата исхрана.

Целерот е богат со витамини, калциум, магнезиум и калиум и е исклучително корисен за вашето здравје.

Еве ги неверојатните здравствени придобивки од целерот:

Целерот го намалува крвниот притисок

Високиот крвен притисок може да предизвика сериозни здравствени проблеми, вклучително и срцев удар. За да го контролирате крвниот притисок, треба да се храните здраво, а што е поздраво од целерот? Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормони на стрес, ги релаксира мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот кој се наоѓа во целерот ќе ги стабилизира отчукувањата на срцето и ќе го намали крвниот притисок.

Во борбата против ракот

Една одлична работа за целерот е тоа што има антиканцерогени својства. Едно истражување покажа дека целерот содржи лутеолин, соединение кое го намалува растот на клетките на ракот на панкреасот. Друга студија покажа дека додавањето целер во вашата секојдневна исхрана може да помогне да се намали ризикот од рак на дојка.

Го намалува воспалението

Целерот може да помогне да се намали хроничното воспаление, кое е исклучително опасно и може да доведе до дијабетес и Алцхајмерова болест. Хипократ напишал дека целерот може да ги смири нервите и може да ја ублажи астмата, болките во зглобовите, инфекциите на белите дробови и акните.

Го намалува нивото на холестерол

Целерот содржи 3-N-бутилфталид, уникатно соединение кое може да помогне во одржување на нормално ниво на холестерол. Целерот го намалува високиот холестерол во крвта и ќе ви помогне да имате здраво срце.

Ја зголемува плодноста кај мажите

Некои нови истражувања покажуваат дека младите мажи денес имаат помалку сперматозоиди од нивните татковци. Намаленото производство влијае на намалената плодност. Додавањето целер во вашата исхрана ќе го зголеми бројот и подвижноста на сперматозоидите и може да го зголеми нивото на возбуда.

Го подобрува варењето

Целерот содржи многу вода и тоа може да помогне да се олесни варењето и да се олесни излачувањето. Целерот содржи соединение наречено NBP кое ја подобрува цревната циркулација.

Целерот може да ви помогне да изгубите тежина

Целерот е совршена храна за да ја додадете во вашата исхрана доколку сакате да изгубите тежина. Целерот е богат со хранливи материи и нискокалоричен. Едно стебленце целер содржи само 10 калории.

Доколку не знаете што да подготвите денес, ви предлагаме да ја пробате италијанската салата со целер.

Италијанска салата од печурки и целер

  • 7 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 1 пакување печурки, исчистете ги и исечете колку што е можно потенко
  • 2 лажици свеж сок од лимон
  • 8 стебленца целер
  • 1 чаша сирење
  • морска сол и свежо мелен црн пипер
  • ¼ чаша сецкан магдонос

Подготовка:

Загрејте 3 лажици маслиново масло во тава на средна топлина. Додадете ги печурките и пропржете ги. Додадете малку сол и бибер и оставете ги да се варат.

Измешајте 4 лажици маслиново масло со сок од лимон. Зачинете со сол и бибер. Во поголем сад додадете целер, ладни печурки, магдонос, сирење и зачинете ја салатата со лимон и маслиново масло.

Уживајте во здрава исхрана и не заборавајте да додадете целер во секоја салата или супа. Тоа навистина може да направи чуда за вашето здравје.