Зидан пред 21 година го постигна еден од најубавите голови на сите времиња (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


15-ти мај 2002, беше денот кога Реал Мадрид го освои својот деветти трофеј во Лигата на шампиониоте, а во тој натпревар Зинедин Зидан го постигна еден од најдобрите голови на сите времиња.

Финалето се играше на „Хампден Парк“ во Глазгов, а финалисти беа Реал Мадрид беше и Баер Леверкузен.

Реал поведе со гол на Раул уште во осмата минута, а Лусио во 13-тата израмни, но на истекот од првото полувреме Зинедин Зидан постигна феноменален погодок кој донесе нова титула во витрините на Реал Мадрид.