Жежок празничен понеделник


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и жешко. Од пладне ќе дува умерен до засилен ветер претежно од западен правец (понекаде со над 60 км/час). УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 41, Маврово 32, Охрод 36 Битола 40. Крива Паланка 38, Берово 37, Кавадарци и Дојран 43 Целзиусови степени.

Денес ќе дува умерен до засилен претежно западен ветер (понекаде со над 60 км/час). Продолжува периодот на стабилно и особено топло време. Максималните температури особено во појужните делови од Повардарието ќе бидат за 2 до 3 степени повисоки од 40 степени. Насекаде ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури.