Зеленски открива дека Украина нема доволно оружје за да го ослободи Мариупол


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, откри дека Украина не добила доволно оружје за да ја запре опсадата и да го ослободи Мариупол.

Тој им рече на малтешките пратеници дека украинските бранители продолжуваат да се спротивставуваат на фабриката за челик Азовстал.

„Ги користиме сите можни дипломатски инструменти за да ги спасиме, но Русија не дозволува ниту една од предложените опции. Побаравме од нашите партнери да ни обезбедат оружје за да го деблокираме Мариупол и да ги спасиме цивилите и воениот персонал“, рече Зеленски.

Тој тврди дека украинските градови и села биле погодени со 2.250 проектили во текот на два и пол месеци. „Бомбардирањето не престанува ниту дење ниту ноќе“, рече тој.