Започна втората рунда преговори помеѓу Украина и Русија – еве за кои точки ќе се преговара

Започна втората рунда преговорите меѓу Украина и Русија во обид на маса да се договорат како завојувани страни.

Ова на својот Твитер профил го објави советникот на украинскиот претседател, Михаил Подољак кој сподели и фотографија од средбата.

Тој порача дека на средбата ќе се дебатира 3 клучни прашања:

1.Итен прекин на огнот
2.Примирје
3.Хуманитарни коридори за евакуација на цивили од уништени или постојано гранатирани села/градови.