Вебкафе

За кого забава, за кого „бизнис“: На Коачела им „сутнал“ сто мобилин телефони

Минатиот викенд во Калифорнија се одржа познатиот фестивал Коачела, а изчезнати телефони не се никаква новина.

Со оглед на тоа дека во Америка најмногу се користи Ајфон, многу сопственици биле паметни, па ја активирале апликацијата FindMyPhone.

Сепак, се станало многу чудно кога речиси сите сто украдени телефони воделе до ист човек, кого обезбедувањето го запрело на влезот, а во ранецот имало што да видат.

Таму се наоѓале сто телефони, главно Ајфони.

Реиналдо Де Хесус Енао (36), е уапсен и затворен, но верувале или не, него го викаат херој.

„Тој не го ризикуваше својот живот да ги спаси нашите профили на мрежите од прездодевните фотографии од фестивалот за медиумите да го нарекуваат само човек, неговото име е Реиналдо Де Хесус Енао. Херој!“, се само некои од хумористичните коментари.

To Top