Вторничка временска прогноза


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Денеска претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 30, Маврово 22, Охрид 27, Битола 28, Крива Паланка 26, Берово 24, Кавадарци 31, Дојран 33 Целзиусови степени.

Утре претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме. Дневните температури ќе се движат од 22 до 32 степени.