Актуелно

Вторничка временска прогноза

Денеска, вторник, 14. септември, времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност, претежно во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер кој во пределот од кумановско до штипско краткотрајно ќе засилува. Дневните температури ќе се движат од 24 до 35 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со слаб до умерен северен ветер, со максимална температура до 32 степени. Маврово 24, Охрид 28, Битола 30, Крива Паланка 28, Берово 25, Кавадарци 33, Дојран 35.

Во наредните денови следува период на значително топло време за овој период од годината, а кон крајот на работната недела ќе се зголемат условите за појава на нестабилност и пороен дожд проследен со засилен ветер.

To Top