Вселенското летало Дарт направи успешен судир со астероид


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Вселенско летало од повеќе милиони долари директно се судри со астероид со големина на фудбалски стадион во понеделникот во невиден тест за капацитетот на НАСА да ја одбрани Земјата од сценарио за судниот ден.

Леталото на НАСА успешно се урна во астероидот Диморфос на 110 милиони километри од Земјата. Мисијата, позната како „Дарт“ (Тест за двоен пренасочување на астероидот), го означи првиот обид на човештвото да придвижи друго небесно тело, со цел да се види дали голем астероид кој се движи кон нашата планета може успешно да се пренасочи.

Вселенското летало се судрило со астероидот со брзина од 24.000 километри на час во 19.14 часот по средноевропско време. Видеото емитувано во живо ја покажа површината на астероидот расфрлана со урнатини како се наѕира во фокусот пред леталото да удри и да избувнат извици во контролната соба на мисијата. Тимови од научници од НАСА и од Универзитетот Џон Хопкинс се прегрнаа додека беше потврдено успешниот судир на Дарт со Диморфос.

Набргу по ударот, Лори Глејз, директорката на одделот за планетарна наука на НАСА, го прогласи настанот како „нова ера на човештвото“.

„[Тоа е] ера во која потенцијално имаме способност да се заштитиме од нешто како опасен опасен удар на астероид“, рече Глејз. „Каква неверојатна работа. Никогаш претходно не сме ја имале таа способност“.

Самсон Реони, коментатор на мисијата за применета физика во лабораторија на Џон Хопкинс, беше подеднакво раздрагана за достигнувањето за „промена на играта“. „Ова е кога науката, инженерството и големата цел, планетарната одбрана, се спојуваат и, знаете, прави еден магичен момент како овој“, рече тој.

Тестот има за цел да утврди дали намерното уривање на вселенско летало во астероид е ефикасен начин за промена на неговата траекторија. Релативно слична стратегија која вклучува нуклеарна ракета наместо беспилотно вселенско летало пропадна за време на клучната точка во заплетот на измислениот филм за планетарна катастрофа од 1998 година на Морган Фримен, Deep Impact.

На прес-конференцијата по мисијата, научниците од „Дарт“ ја опишаа мисијата како успешна, но предупредија дека ќе поминат околу два месеци пред да знаат дали вселенското летало успеало во својата крајна цел да ја промени траекторијата на Диморфос.

Тие го поздравија понеделникот како „идеален исход“ од првата фаза од тестот за планетарна одбрана. Дарт постигна „во основа bullseye“ на астероидот, рече заменик-програмскиот менаџер на Дарт, Елена Адамс.

„Знаевме дека ќе удриме. Сите го задржувавме здивот. Изненаден сум што никој од нас не се онесвести“.

Таа рече дека леталото слетало на 17 метри од својата цел; доволно блиску за да претставува целосен успех. „Тоа беше во основа будалаштина. Мислам дека, колку што можеме да кажеме, првиот тест за планетарна одбрана беше успешен и можеме да ракоплескаме на тоа“.

Дали ударот имал доволно сила за да го придвижи астероидот останува да се види, а научниците ќе ги поминат следните недели следејќи ја брзината и движењата на астероидот и правејќи пресметки. И покрај тоа, Адамс рече: „Земјаните треба да спијат подобро, а јас дефинитивно ќе спијам“.

Научниците инсистираа на тоа дека „Дарт“ нема да го прекрши Диморфос. Вселенското летало 570 килограми, во споредба со 5 милијарди килограми на астероидот. Планираното самоуништување на Дарт не претставуваше закана за човештвото, рече портпаролот на НАСА, Глен Нагл.

Нагл рече дека тестот во понеделник е првиот од серијата „мисии за заштита на планетата“.

„Сакаме да имаме подобри шанси од диносаурусите пред 65 милиони години“, рече Нагл, осврнувајќи се на теоријата дека праисториските влекачи кои некогаш владееле со Земјата исчезнале кога астероид удрил во планетата.

Иако ниту еден познат астероид поголем од 140 метри нема значителна шанса да удри во Земјата во следниот век, се проценува дека само 40% од тие астероиди се идентификувани досега.