Врвот на американската и руската дипломатија денеска на средба во Женева


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Највисоки руски и американски дипломати денеска треба да остварат средба во Швајцарија на која ќе разговараат за растечките тензии околу Украина, откако серијата состаноци меѓу официјални претставници на двете страни минатата недела не постигнаа напредок.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен пристигна во Женева на разговори со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по посетата на неколку европски земји за да ја поддржат посветеноста на американските сојузници да воведат санкции кон Русија доколку таа продолжи да ја напаѓа Украина.

Надежите на Вашингтон за изградба на обединет опозициски фронт за Москва ги комплицираа коментарите на американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференцијата во средата дека предвиде дека Русија ќе „инфилтрира“ во Украина и рече дека Москва скапо ќе плати.

Русија распореди десетици илјади војници на границите со Украина, а западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз земјата која изврши инвазија во 2014 година со цел да го анектира полуостровот Крим. Русија негира дека го планирала нападот, но вели дека би можела да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполни листата на барања, вклучително и ветувањето на НАТО дека никогаш нема да ја прифати Украина.

Запрашан за коментарите на Бајден, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Русија добивала слични предупредувања во изминатиот месец.