Вработен во Македонски пошти украл скоро 4.000 евра


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Гостиварец, вработен во подружницата на Македонска пошта во Гостивар крадел пари од туѓа сметка, при што присвоил вкупно 238.749 денари.

Полицијата поднесе кривична пријава против Б.М. (34) од Гостивар, шалтерски работник во Македонска пошта – Подружница ЦРПС Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „злоупотреба на лични податоци“.

Пријавениот во периодот од 30.07.2016 година до 02.09.2016 година, искористувајќи ја службената положба, во пет наврати и злоупотребувајќи ги личните податоци на физичко лице од Гостивар, при исплата на парични средства во три наврати, противправно ги присвојувал паричните средства од касата на работно место, без за истото да го извести надлежниот субјект во подружницата. На овој начин пријавениот присвоил вкупно 238.749 денари.