Вол Стрит Журнал тврди дека Зеленски одбил мировна спогодба со Русија 5 дена пред почетокот на војната во Украина

Пет дена пред почетокот на руската воена инвазија во Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц му понудил на Володимир Зеленски шанса за мир преку прогласување на неутрална Украина. Но, украинскиот претседател ја одбил идејата, пишува Волстрит журнал. Шолц го направил она што американскиот медиум го опиша како „последен притисок за спогодба меѓу Москва и Киев“, пренесува ПлусИнфо.

Пет дена пред да избие конфликтот на 24 февруари, Шолц во Минхен му рекол на Зеленски „дека Украина треба да се откаже од своите аспирации за НАТО и да прогласи неутралност како дел од поширокиот европски безбедносен договор меѓу Западот и Русија“ , пишува весникот. Весникот, исто така, тврди дека „договорот ќе биде потпишан од г-дин Путин и г-дин Бајден, кои заеднички ќе ја гарантираат безбедноста на Украина“.

Сепак, Зеленски ја отфрлил понудата да направи отстапка и да избегне конфронтација, велејќи дека „не може да му се верува на Путин дека ќе го поддржи таквиот договор и дека повеќето Украинци сакаат да се приклучат на НАТО“, пишува весникот, без да ги открие своите извори за овие информации.

Шолц и Зеленски навистина се сретнале тој ден на маргините на Минхенската безбедносна конференција, на која секој имаше свое обраќање. Имаше ли навистина шанса да се избегне војната?

Русија ја нападна Украина пет дена подоцна. Како причини за војната се наведуваат и неисполнетите договори од Минск од 2014 година потпишани со посредство на западните земји, а кои Украина не ги спроведе.