Во Прилеп удрен камен-темелникот за автопатската делница Прилеп-Битола од коридорот 10д


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Денеска во Прилеп беше поставен камен темелникот за автопатската делница Прилеп – Битола на коридорот 10д, една од четирите делници предвидени за изградба со договорот со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“.

Првиот вицепремиер Артан Груби денеска се „ребрендираше“ со нова маица со натпис „10д“. Дециден е – никој нема да ја сопре изградбата.

Премиерот Ковачевски порача дека делницата ќе донесе нови работнии места во следните четири години додека се гради, а откако ќе биде завршена ќе привлече нови бизниси.