Во бомбашки напад пред руската амбасада во Кабул убиени двајца руски дипломати


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Во самоубиствен бомбашки напад кој денеска, понеделник, 5. септември, се случи пред руската амбасада во авганистанскиот главен град Кабул, загинаа двајца членови на персоналот на амбасадата и најмалку еден авганистански цивил, како што Москва го осуди како „неприфатлив терористички чин“.

Според руското Министерство за надворешни работи и државната новинска агенција РИА Новости, експлозијата одекнала на влезот на конзуларното одделение на амбасадата каде Авганистанците чекале вести за нивните визи. Руски дипломат излезе од зградата за да ги повика имињата на кандидатите за визи кога се случи експлозијата, соопшти агенцијата.

Засега нема преземено одговорност за експлозијата, последен во серијата напади откако талибанците ја презедоа власта пред една година, соборувајќи ја владата поддржана од Западот.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја нарече експлозијата „терористички чин, апсолутно неприфатлив“. Тој им рече на новинарите за време на неговата дневна прес-конференција дека „сега главната работа што треба да се направи е да се добијат информации од терен за тоа што се случило со нашите дипломатски претставници“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека амбасадата ја зајакнала својата безбедност по нападот и дека биле донесени „дополнителни сили на талибанските власти“, вклучително и разузнавачката служба управувана од талибанците.

„Да се ​​надеваме дека организаторите на овој терористички чин и неговите извршители ќе бидат казнети“, рече Лавров.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека експлозијата одекнала пред влезот на конзуларното одделение на амбасадата. „Непознат милитант активира експлозивна направа“, соопшти Министерството. „Како резултат на нападот загинаа двајца членови на дипломатската мисија, а има и жртви меѓу авганистанските државјани“.

Калид Задран, портпарол на началникот на полицијата во Кабул, изјави дека најмалку еден цивил е убиен, а 10 други се ранети.

Задран рече дека бомбаш самоубиец учествувал во експлозијата. Тој рече дека бомбашот бил идентификуван од безбедносните сили пред да може да се доближи до толпата која чекала пред амбасадата. Тој рече дека безбедносните сили го застрелале напаѓачот. Засега не е јасно дали напаѓачот можел да ја активира експлозијата пред да биде застрелан или дали пукотницата го активирала експлозивот.

И покрај тоа што засега нема преземено одговорност, првите сомнежи се кон екстремистичката група Исламска држава. Локалниот огранок на ИД ги засили нападите против талибанците и цивилите откако поранешните бунтовници ја презедоа земјата минатата година, додека трупите на САД и НАТО беа во последната фаза од нивното повлекување.

Иако Москва ги прогласи талибанците како терористичка група и ги прогласи за незаконски на руска територија, талибанците имаат претставништво во Русија и делегација присуствуваше на неодамнешниот Меѓународен економски форум во Санкт Петербург.

Рускиот претседател Владимир Путин кон крајот на јуни изјави дека Русија се обидува да изгради односи со талибанците и дека Русија сака да ги види сите етнички групи во Авганистан да учествуваат во управувањето со земјата.