Видео: Вестбрук со нов трипл-дабл ја промени историјата на НБА


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Расел Вестбрук со нов „трипл-дабл“, седми сезонава, ја предводеше Оклахома до уште една победа, овој пат над Детроиот со 106:88.

Вестбрук стигна до седмиот „трипл-дабл“ во само еден месец. На тој начин Вестбрук се израмни со Леброн Џејмс на шестото место на вечната листа со 44-от „трипл-дабл“ во кариерата. Притоа одигра 395 натпревари помалку од „Кралот“.

Оклахома со 106:88 го совлада Детроиот. Вестбрук постигна 17 поени, имаше 15 асистенции и 13 скока.

Резултати:
Шарлот – Њујорк 107:102
Вашингтон – Сан Антонио 100:112
Мајами – Мемфис 107:110
Оклахома – Детроиот 106:88
Голден стејт – Минесота 115:102