Видео: Новиот Кливленд одличен, падна и Оклахома

Синоќа во НБА лигата се одиграа шест натпревари, а најголемо внимание секако привлече дуелот помеѓу Оклахома и Кливленд, кој им припадн на гостите со резултат 120:112.

Оклахома беше подобар ривал само на стартот на натпреварот, а во продолжение Кавси доминираа и сосема заслужено ја однесоа победата. Леброн Џејмс со 37 поени беше лидер на тимот од Охајо, а кај поразената Оклахома, Пол Џорџ запиша 25 поени.

Дури четворица играчи на Оклахома Сити Тандер го завршија натпреварот со повеќе од 20 поени, но одговорот за поразот лежи во фактот што само уште двајца играчи постигнаа поени за Тандер освен овие четворица. Пол Џорџ беше најефикасен, со 24 поени, додека Расел Вестбрук додаде 21 поен и 12 асистенции.

Останати резултати:
Торонто – Мајами Хит 115:112
Милвоки – Атланта 97:92
Минесота – Хјустон 108:126
Далас – Сакраменто 109:114
Денвер – Сан Антонио 117:109