Видео: Колумбија си направи „харикири“ – Самураите слават


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Репрезентацијата на Колумбија иако беше голем фаворит сепак со пораз од Јапонија го отвори Светското првенство во Русија.

Лошо започна мечот за Колумбија која уште во 3-та минута остана со играч помалку откако Карлос Санчез играше со рака пред својот гол. Судијата покажа на белата точка, а Кагава беше сигурен реализатор.

Меѓутоа, во 38-та минута од слободен удар кој го избори Фалкао, Квинтеро мајсторски биеше по земја и го совлада јапонскиот голман Кавашима.

Во второто полувреме Јапонија очекувано беше подобар противник и создаде многу шанси со играч повеќе. Голот за „Самураите“ стигна во 73-та минута, кога Осако погоди со глава после центаршутот на Хонда.