Видео доказ: Голманите „мамеле“ при изведување на пеналите


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Две вистински драми гледавме во осминафиналето на Светското првенство. Хрватска и Русија изборија пласман во четвртфинале после извесување на пенали против Данска и Шпанија.

Во тие два натпревари видовме вкупно 19 пенали, а англсиките медиуми направија анализа и заклучија дека дури 15 од нив биле нерегуларни.

Главната причина за тоа се голманите. Даниел Субашиќ, Каспер Шмајхел и Игор Акинфеев се „обвинети“ дека мамеле и дека бранеле спротивно од правилата, а единствено Де Геа бил најпоштен (не успеа да одбрани ниту еден пенал).

Имено, јасно беше видливо дека Субашиќ, Шмајхел и Акинфеев ја напуштаа гол-линијата пред противничкиот играч да го упати ударот.

Судиите се обврзани да ги повторат пеналите доколку не се почитува ова правило, но тоа на овие натпревари не се случи, а не реагираше ни ВАР системот.