Условна казна затвор и парична казна од 1,1 милиони евра за бившиот шеф на Ауди


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Окружниот суд во Минхен го осуди бившиот шеф на Ауди, Руперт Штадлер на условна затворска казна од една година и девет месеци, откако го прогласи за виновен за измама во долгогодишното судење за емисии на дизел гориво.

Неговите двајца кообвинети, поранешниот шеф за развој на мотори Волфганг Хац и поранешен главен инженер идентификуван само како П., исто така добија условни казни за измама.

Казните сè уште не се правосилни, а сите тројца обвинети ја признаа вината.

Ова се првите кривични пресуди во Германија за скандалот со издувните гасови на дизелот откриен во 2015 година, кој ја потресе целата автомобилска индустрија и предизвика милијарди штети.

Хац и П. признаа дека манипулирале со дизел мотори кои поминале тестови за емисии под контролирани услови, но испуштале повеќе азотни оксиди отколку што е дозволено при нормална употреба на патиштата.

Штадлер призна дека предоцна ја прекинал продажбата на манипулирани автомобили.

Државниот правобранител веќе се согласи на условни парични казни за Штадлер и П. како дел од спогодбата за признавање на вината на судењето, но во случајот на Хац, тој побарал затворска казна без условна казна.

Штадлер се соочува со казна од 1,1 милион евра, додека Хац би требало да плати 400.000 евра, а П. 50.000 евра.

Штадлер призна дека не успеал да го запре софтверот за мамење во возилата што се продаваат во Европа, откако скандалот првпат изби во САД во 2015 година.

Тој призна дека не интервенирал откако станал свесен за манипулацијата со тестовите за емисии.

Останатите двајца обвинети се соочуваат со посериозни обвиненија дека стојат зад манипулациите со големите дизел мотори за Ауди, Фолксваген и Порше.