Украинскиот министер за внатрешни работи и уште 14 лица загинаа во хеликоптерска несреќа


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Стравична трагедија ја потресе Украина денеска откако во хеликоптерска несреќа пред главниот град на Украина загинаа најмалку 15 лица, меѓу кои и министерот за внатрешни работи Денис Монастирски.

Официјални лица рекоа дека несреќата се случила во близина на градинка во Бровари, предградие источно од Киев, каде што девет од загинатите биле во хеликоптерот кога се урнал.

Засега не е јасно што ја предизвикало несреќата. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на Телеграм рече дека им наредил на властите да истражат.

Зеленски ја нарече несреќата „страшна трагедија“.

Официјални лица претходно соопштија дека бројот на загинати е 18 лица. Зеленски, во својата објава, рече дека најмалку 15 лица загинале иако точниот број на жртви сè уште се утврдува. Тој рече дека во тој момент меѓу загинатите имало најмалку три деца.

„Болката е неискажлива“, рече Зеленски.

„Трагедија далеку од линијата на фронтот, во Бровари“, напиша на Твитер украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. „Моето сочувство до роднините на жртвите, особено до децата“.

Кулеба додаде дека Монастирски и заменик-министерот за внатрешни работи Јевхен Јенин биле „вистински украински патриоти“.

Постојаниот координатор на ОН за Украина Дениз Браун рече дека е „длабоко тажна поради трагичните смртни случаи“.

„Во име на Обединетите нации изразувам најдлабоко сочувство и сочувство до нивните семејства, до Владата и до народот на Украина“, се вели во соопштението на Браун.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изрази сочувство до украинскиот народ, нарекувајќи го Монастирски „голем пријател на ЕУ“.

„Се придружуваме на Украина во тагата по трагичната хеликоптерска несреќа во Бровари“, напиша Мишел на Твитер.

Извор: Гласот на Америка