Украина од НАТО земји ќе добие 70 борбени авиони

Украинската команда на воздухопловните вооружените сили соопшти дека земјата од партнери ќе добие 70 борбени авиони МиГ-26 и Су-25.

Доколку е потребно, тие авиони можат да бидат распоредени и на полските аеродроми, од каде што украинските пилоти ќе извршуваат борбени задачи, се наведува во соопштението објавено на Фејсбук, пренесува агенцијата Интерфакс Украина. Според командата на украинските воздухопловни сили, Бугарија ќе даде 16 МиГ-29 и 14 Су-25, Полска – 28 авиони МиГ-29, а Словачка – 12 авиони МиГ-29.